Ka shumë arsye pse mujoret mund të mos u vinë me kohë. Eshtrat e kafkës në numër janë tetë, edhe atë: katër teke dhe dy çifte. Menstruacionet, ndonëse i provojnë çdo muaj, shumë vajza dhe gra, akoma nuk dinë natyrën e tyre biologjike dhe rëndësinë që ato kanë në jetën e grave. Vetem me tha me perdore acid folik. Të mbajë shtatzaninë për 9 muaj; Tubat e Fallopit: Janë dy struktura tubulare që janë vazhdim direkt i mitrës nga këndet e saj. isha te gjinekologu dhe me tha qe jan vetem mbetje e gjakut. Mund te me thote dikush cfare eshte kur te vijne mensturacionet me ngjyre te erret. E dashura Tuna, pike se pari ato nuk quhen menstruacione te bardha, sepse menstruacionet jane vetem sekrecionet ( e kuqe ose kafta) gjate ciklit menstrual, e keto qe i ke permendur ti te bardhat, jane sekrecion i bardhe. Vajzave të cilave iu kanë ardhur periodat që para moshës 12 vjeç janë 10% më të rrezikuara të pësojnë atak në zemër ose goditje në tru me kalimin e viteve, sugjeron një studim i ri. Edhe gjatë periudhës së riprodhimit, pa asnjë lloj patologjie, mund të rastisin vonesa të tilla, që ndodhin për arsye të ndryshme. Magjia për dashuri Magjia e dashurisë i ka dy anë të veta. Janë të shumta përfitimet falë këtij produkti natyral: anti inflamator, ndihmon tretjen, lehtëson e parandalon ftohjet dhe gripin, zvogëlon dhimbje të natyrave të ndryshme që nga menstruacionet, artriti, por gjithashtu edhe në raste dhimbje koke. Menstruacionet mund të përdoren si shenja jetësore që tregojnë gjëra të rëndësishme për shëndetin tuaj. · Menstruacionet. Çrregullimet e Ciklit Menstrual Ismet Latifi. I lehtë, i rëndë, i gjatë, tre ose tetë ditë. Megjithatë menstruacionet mund të shfaqen në mënyrë të çrregullt ose jo, dhe me shfaqjen e tyre vihet re një rënie e sasisë të qumështit. Megjithatë, mbani në mend se gjithmonë është më mirë që të këshilloheni me mjekun. Gjate kohes se gjidhenies femra rralle mund te kete ovulim 8 jave pas lindjes. Të gjitha gratë janë të sëmura. 7 arsyet përse vonohen menstruacionet – nuk do ta besoni dot të 4-tën 2017-10-20 në ora 15:29 Vonesa e ciklit menstrual mund të shkaktojë stres, veçanërisht tek femrat, të cilat kanë cikël të rregullt, apo janë të shqetësuara nga shtatzënia e papritur. Menstruacionet nxiten nga renia e perqendrimit te progesteronit. Ndonjëherë femrat që përdorin këto pilula nuk kanë aspak cikël menstrual. Çrregullimi i hormoneve. Menstruacionet nuk paraqiten 3 cikle. Shkaktarët e menstruacioneve të tepërta. Jep komentin tend. Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund të paraqitet ndonjë anemi. Studiuesit australianë kanë analizuar shprehitë ushqimore të mbi 36 mijë personave dhe kanë arritur në përfundim se konsumi i tepruar i bukës së bardhë dhe ushqimeve të pasura me amidon, rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit. Mestracionet e shpeshta dhe objekte per biznes dyqane dhe lokale. Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml. Menstruacionet ndodhin kur një shtresë e mitrës suaj hiqet. Qëllimet e programit "Fitnesi dhe shëndeti" Moduli " Fitnes dhe shëndeti"ka si qëllim të përçojë një metodologji shkencore të programeve respektive të vendeve më të zhvilluara. Çrregullimet e Ciklit Menstrual Ismet Latifi. Kur menstruacionet ju vonohen, e nuk jeni shtatzënë! Lifestyle October 03, 2015 - 18:42. Edhe gjatë periudhës së riprodhimit, pa asnjë lloj patologjie, mund të rastisin vonesa të tilla, që ndodhin për arsye të ndryshme. Një çrregullim me gjakderdhjen. Të mbajë shtatzaninë për 9 muaj; Tubat e Fallopit: Janë dy struktura tubulare që janë vazhdim direkt i mitrës nga këndet e saj. Cikli juaj zgjat rreth 28 ditë: Disa gra kanë një cikël më të shkurtër dhe të tjera një më të gjatë. Menstruacionet mund të përdoren si shenja jetësore që tregojnë gjëra të rëndësishme për shëndetin tuaj. Ai ndihmon në vendosjen e ekuilibrit të zonës intime. However, periods may occasionally start as young as eight. Por, nese filloni t'i keni disa prej simptomeve per te cilat do te cekim me poshte - simptome qe jo te gjitha grate i perjetojne te gjitha - dhe se ju kan vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte shume e mundur qe ju te jeni shtatzene. Histori jetesore nga me te ndryshmet qe perjetojne cdo dite te gjithe Shqiptaret neper bote! Behuni pjese e jona dhe shperndajeni edhe historine tuaj ne menyre anonime. Shumë vajza, kur të përballen me një situatë ku ata kanë çrregullim menstrual zgjat 10 ditë, dhe një test shtatzënie me negative, thjesht nuk e di se si për të shpjeguar këtë fakt. Zemra December 25, 2010. Kur menstruacionet ju vonohen, e nuk jeni shtatzënë! Lifestyle October 03, 2015 - 18:42. Dhimbje të forta barku dhe shpine, stres, shtim i papritur oreksi, nervozizëm dhe luhatje të forta humori, me siguri asnjëra prej shenjave të mësipërme nuk është e panjohur për vajzat. However, periods may occasionally start as young as eight years old and still be considered normal. Qëllimet e programit "Fitnesi dhe shëndeti" Moduli " Fitnes dhe shëndeti"ka si qëllim të përçojë një metodologji shkencore të programeve respektive të vendeve më të zhvilluara. Përgjigje: E nderuar znj. Ngjyra e gjakut rozë është karakteristikë për mbarimin e ciklit menstrual ose për shkak se paraqitet më herët, mund të jetë shenjë e shtatzënisë së hershme, çrregullimeve hormonale apo sëmundjeve të rrezikshme të organeve riprodhuese, kështuqë është më mirë të vizitoni një gjinekolog. Kur menstruacionet nuk shfaqen disa muaj me radhë çdo femër duhet të jetë e sigurt se gjendet në menopauzë. * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. Nuk kam as dhimbje barku dhe as shenjat normale qe kam patur me pare. Ky është faktori kryesor që shkakton aneminë tek femrat australiane. Menstruacionet e rregullta janë një tregues që organizmi juaj po funksionon mësë miri, megjithatë të gjitha vajzat e kanë përjetuar të paktën një herë ankthin e "mungesës së periodave". Por jo, përdorimet e sodës së bukës janë të shumta. Siç rezulton, një cikël menstrual më i shpeshtë nuk është anormale. Zakonisht menstruacionet zgjasin 4 – 6 ditë dhe humbja e gjakut është rreth 36 ml (sa një filxhan kafeje). Dhimbje të forta barku dhe shpine, stres, shtim i papritur oreksi, nervozizëm dhe luhatje të forta humori, me siguri asnjëra prej shenjave të mësipërme nuk është e panjohur për vajzat. Menstruacionet zakonisht zgjasin 3-5 ditë, por mund të zgjasin edhe 2 deri në 8 ditë. Studimi: Nëse menstruacionet ju kanë ardhur para moshës 13 vjeç, do vuani nga kjo sëmundje. Qafa e mitrës, e gjatë tre centimentra, është zgjatim i mitrës. E dashura Tuna, pike se pari ato nuk quhen menstruacione te bardha, sepse menstruacionet jane vetem sekrecionet ( e kuqe ose kafta) gjate ciklit menstrual, e keto qe i ke permendur ti te bardhat, jane sekrecion i bardhe. 19 Nëntor, 2016. Shpresoj që ky shkrim t'i ndihmojë. Rezultatet e shkencëtarëve italianë kanë treguar se vajzat të cilat vuajnë nga diabeti, menstruacionin e parë e kanë në moshë më të vonshme në krahasim me vajzat e. pershendetje, qe gati 2 muaj kam menstruacione ngjyr kafe. Parehatia s'krahasohet me dhimbjet e kesaj 'semundjeje kaluese', keto jane dhimbje sikur te kishin hy 5 mace ne bark dhe te zihen se cila do me dale e para. Fruta dhe Perime nga Lida 103,839 views. · Menstruacionet. Autor: Jusuf ZIMERI Hajzi (Menstruacionet) اَلْحَيْضُ Shprehja "el hajdu - الحيض" (Hajz) në kuptimin gjuhësor do të thotë rrjedhje. Cilat janë ato dhe çfarë duhet të konsumojmë. Me fjalë të tjera pritja bëhet nëse nuk është e sigurt se kur përfundojnë menstruacionet. Histori jetesore nga me te ndryshmet qe perjetojne cdo dite te gjithe Shqiptaret neper bote! Behuni pjese e jona dhe shperndajeni edhe historine tuaj ne menyre anonime. Dhimbja është shkaktuar zakonishte nga kontraktimet e mitrës. Informacion, analiza, foto, video; në faqen e gazetës SHEKULLI do të informoheni në kohë reale për zhvillimet më të fundit nga vendi, rajoni dhe bota. Femra, menstruacionet janë pjesë e jetës dhe nuk duhet te shqetësoheni edhe nëse ju vijnë kur jeni me pushime. * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. Shkëputur nga broshura: Risaletun fij ed-Dima`i et-Tabi'ijjeh lin-Nisa`i (fq. Me kalimin e kohës ato mund të bëhen të dhimbshme ose mbase infektohen dhe shndërrohen në plagë. Disa femra vazhdojnë të kenë gjakderdhje jo të rregullta gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë. Nurian Ohri më 19 Maj 2008 nën Gjinekologjia , 112,340 lexime 115 Komente Email This Post Postoje në Facebook. Gjatë këtyre ditëve, shqetësimet janë të shumta, si për shembull: fryrje barku. 4 muaj te mos kem menstruacione e me von me kan ardhur me shum gjakderdhje ndresa tani eshte bere gati 1 vit qe nuk kam pasur menstruacione,e kam vizituar gjinekologin dhe me ka jap. Kjo simptomë shpesh sinjalizon praninë e një sëmundje të organeve riprodhuese. Jep komentin tend. Faqe 6 nga 18 1. Shumë prej tyre mund të përdorin medikamente të ndryshme edhe pa rekomandimin e mjekut për të qetëusuar dhimbjet që shkaktojnë. Fone for Android (të dhënat e shërimit Android) (shkarkuar. Së fundi, format më të njohur të vulvo-vaginitit nga Candida albicans (në 95% të rasteve) dhe jo. Çdo fjalë që përdorim ka rëndësi. Pra, thjeshte rrjedhje apo sekrecion i bardhe. Vetem me tha me perdore acid folik. Buka e bardhë. Cikli juaj zgjat rreth 28 ditë: Disa gra kanë një cikël më të shkurtër dhe të tjera një më të gjatë. ShBA rrit numrin e trupave në Lindjen e Mesme pas sulmit ndaj ambasadës në Bagdad. Relaksohuni, përdorni tamponë, vishni rroba banjoje me ngjyrë të errët dhe gjithçka do të jetë në rregull. Me kete ata i keshillojme qe te kujdesen ne menyren e duhur. Përveçse tregojnë nëse jeni shtatzënë apo jo, menstruacionet mund të ofrojnë të dhëna të tjera të rëndësishme për hormonet shëndetësore, vetëm nga këto 6 tonalitete ngjyrash Çfare tregojne 6 ngjyrat e menstruacioneve per shendetin tuaj - Revista Shije. Menstruacionet, ndonëse i provojnë çdo muaj, shumë vajza dhe gra, akoma nuk dinë natyrën e tyre biologjike dhe rëndësinë që ato kanë në jetën e grave. Gjakderdhjet e tilla mund të jenë kërcënim i dështimit (abortit), prandaj duhet patjetër t’i drejtohen mjekut. Menstruacionet, natyrisht, ndërpriten gjatë kohës së shtatzënisë. Gjatë këtyre ditëve, shqetësimet janë të shumta, si për shembull: fryrje barku. Ky është faktori kryesor që shkakton aneminë tek femrat australiane. perdora VITAMIN E mirpo asgje nuk me ndihmoi. Roli i testoteronit në seksualietit Disa hormone luajnë rol në ndjenjat seksuale, në aktivitetin seksual dhe intensitetin e orgazmës. Nëse i vjen cikli mujor duke qenë e agjërueshme, ajo e prish agjërimin dhe i zëvendëson këta ditë pas pastrimit (pasi të kalon. Ekspertët thonë se shtimi i obezitetit në shoqëri mund të jetë arsyeja pse tani vajzave po u vijnë menstruacionet me herët se më parë. The first period usually begins between twelve and fifteen years of age, a point in time known as menarche. Ka shumë arsye pse mujoret mund të mos u vinë me kohë. tregon se i Dërguari i Allahut a. Zbritja e qafës së mitrës. * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. Shpërndaje: Nëse nuk prisni fëmijë, mungesa e menstruacioneve mund të jetë një përvojë traumatike e shoqëruar me simptoma të pakëndshme të tilla si, ngërçe, fryrje të barkut dhe mungesë humori. Shkaktarët e menstruacioneve të tepërta. Do te gjeni zyra me qera gazeta lokale me qira jap parking lavazh me qera bar kafe me qera tirane jap lokal me qera lokal me qera urime per syneti dyqane dhe lokale me qera tirane jap dyqan me qera. ftofjeve) te ndryshme ne organizmin tuaj Barishumefletesh - nga nje caj ne mengjes mund ta zgjedh problemin brenda 3 javesh. Kur ato fillojnë të ju vonohen menjëherë filloni me shqetësimet se mos jeni shtatzënë (sigurisht, nëse keni kryer marrëdhënie seksuale). A e ke obligim namazin kur hyn koha dhe vjen cikli mujor? A eshte menstruacion apo jo? A lejohet leximi i Kuranit nga gruaja me menstruacione? Çrregullime në mestruacione Çrregullimi menstruacional; Gjak i turbullt pas pastrimit te menstruacioneve; Kohzgjatja e lehonise. Anemia drepanocitare. Autor: Jusuf ZIMERI Hajzi (Menstruacionet) اَلْحَيْضُ Shprehja "el hajdu - الحيض" (Hajz) në kuptimin gjuhësor do të thotë rrjedhje. Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual apo nëse ardhja e tyre ndryshon gjerësisht nga […]. Shumë prej tyre mund të përdorin medikamente të ndryshme edhe pa rekomandimin e mjekut për të qetëusuar dhimbjet që shkaktojnë. · Menstruacionet. Nëse gjaku nga menstruacionet ëndrrat e një njeriu. Shkaktarët e menstruacioneve të tepërta. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Njëra ndër gjërat të cilat më së shpeshti i mundon vajzat e reja është çështja e zgjatjes së menstruacioneve të para. Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml. Disa nga shkaqet më të zakonshme të gjakderdhjes para periudhës së ovulacionit, mund të jenë metodat e caktuara kontracepsionit, një çrregullim, apo edhe stresi. Vajzave të cilave iu kanë ardhur periodat që para moshës 12 vjeç janë 10% më të rrezikuara të pësojnë atak në zemër ose goditje në tru me kalimin e viteve, sugjeron një studim i ri. Trupi i njeriut ka nevojë për çdo vitaminë, element kimik, mineral etj në mënyrë që të kryejë të gjitha proceset metabolike!. Cikli menstrual mbas lindjes eshte nje teme me vete persa i perket grave te cilat sapo jane bere nena. Ky është faktori kryesor që shkakton aneminë tek femrat australiane. -Probleme hormonale të vezoreve apo hipofizës. Kur ato fillojnë të ju vonohen menjëherë filloni me shqetësimet se mos jeni shtatzënë (sigurisht, nëse keni kryer marrëdhënie seksuale). Sipas ekspertëve, kur gjakut gjatë menstruacioneve rrjedh nga trupi shpejt, ngjyra e tij do të jetë i kuq ose rozë. Yoga Life Blerina. Disa femra vazhdojnë të kenë gjakderdhje jo të rregullta gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë. Por ndonjëherë shumica e femrave mund të vënë re gjak të zi ose ngjyrë kafe dhe këtu ato duhet të shqetësohen. Po mestracionet apet po me vin kapak edhe sot,a eshte rrezik a diqka se jom ba shume marak. Menstruacionet e çrregullta mund të jenë bezdisëse, mirëpo rrallë herë ka diçka për tu shqetësuar në të vërtetë. Gjakderdhja vaginale rreth 2 javë para se të prisni […]. Menstruacionet e tepërta. Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest WhatsApp Viber Share via Email Print. Disa femra vazhdojne te kene gjakderdhje jo te rregullta gjate tremujorit te pare te shtatzenise. Largoni dhimbjen e menstruacioneve duke përdorur vetëm një kokërr qepë - Duration: 1:29. Sigurisht, mund të jetë edhe nga problemet psikologjike, sidomos stresi, të cilat mund të ndikojnë në mungesën e menstruacioneve. Mourinho me gjest epik, ja momenti kur tenton t'i zbulojë taktikat e stafit të Southamptonit. Një çrregullim me gjakderdhjen. Çdo muaj, trupi juaj përgatitet për shtatzëni. Nëse veza nuk fekondohet, gruaja nuk mbetet shtatzënë. Në mënyrë që gjaku menstrual të shfaqet çdo muaj, trupi juaj duhet të ovulojë, që do të thotë se një vezë duhet të lirohet nga vezorja. Jam munduar të bëj një përmbledhje me pyetjet më të zakonshme rreth menstruaconeve. - Këto hormone nxisin një sërë ndryshimesh fiziologjike, të cilat çojnë tek ovulimi dhe menstruacionet tek femrat dhe prodhimin e qelizave të spermës te meshkujt. Menstruacionet, natyrisht, ndërpriten gjatë kohës së shtatzënisë. Këshillimi që ofrohet në këtë faqe është ANONIM dhe FALAS. Kur Sistemi Reproduktiv i femrave nuk eshte i balancuar, ateher nje femer mund te vuaj nga perioda te pa rregullta. Vonesë të ardhjes së ciklit menstrual. Gruaja është pothuajse gjatë gjithë kohës me hemorragji, ndoshta jo në sasi, por pika-pika, dhe midis këtyre pikave që quhen spoting, ka shpeshherë dhe ditë të zgjatura me hemorragji. Vetem me tha me perdore acid folik. Shumica e femrave kane cikel qe zgjat mes 25 deri 28 dite, por ka prej atyre qe kane cikel deri ne 35 dite dhe edhe kjo eshte cikel i rregullt menstrual!. Menstruacionet dhe gjidhënia. Ai ndihmon në vendosjen e ekuilibrit të zonës intime. Please enter a valid email. Me pak fjalë, është një lajmërim nga trupi që nuk je shtatzanë. Zbritja e qafës së mitrës. Gëzohuni, mos u shqetësoni, nëse menstruacionet e juaja dallohen me vështirësi apo zhduken shumë shpejtë. Në ndërkohë, ne do të mundohemi që të ju tregojmë disa …. Pika e dytë: Femra duhet të ketë kujdes të mos nxitojë të pastrohet derisa të sigurohet se kanë përfunduar menstruacionet. (まとめ) コクヨ 個別フォルダー(カラー・fタイプ) a4 青 a4-iff-bx10 1パック(10冊) 〔×10セット〕,プラチナ万年筆 万年筆 #3776ギャザード ブラック 太字 ptb-20000g#1-4. Gjakderdhjet e tilla mund të jenë kërcënim i dështimit (abortit), prandaj duhet patjetër t’i drejtohen mjekut. Cilat janë ato dhe çfarë duhet të konsumojmë. Në qoftë se ju keni gjetur se mesazhet me tekst, Mesazhe, apo WhatsApp chat histori në telefonin tuaj janë të humbur, ose e keni fshirë ato aksidentalisht, ju mund të provoni Wondershare Dr. Këta “flamuj të kuq” tregojnë se është koha të lini një takim me gjinekologun. Dje krejt diten kom pas kapak mestracione te kafat ,,edhe jom kane ne vizite te gjinekologu. Menstruacionet e tepërta. Të prodhojë menstruacionet. Nëse gjaku nga menstruacionet ëndrrat e një njeriu. Megjithatë menstruacionet mund të shfaqen në mënyrë të çrregullt ose jo, dhe me shfaqjen e tyre vihet re një rënie e sasisë të qumështit. Autor: Shejkh Muhamed Ibn Salih el-'Uthejmin. Zbritja e qafës së mitrës. Aquí te contamos cuales son las causas más habituales de la. Cilat jane shenjat e para te shtatzanise?, Mos ndoshta jeni shtatzane? Me shume mundesi ju nuk do ti vini re simptomat gati nje jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. TIRANE - Problemi kryesor për një vajzë të vogël në momentin që ajo hyn në periudhën e pubertetit, është ardhja e menstruacioneve të para. Nga Lorena Stroka, MA in Specialised Translation Midis të tjerave, një ndër sëmundjet më serioze që prek gjithnjë e më shumë njerëzit është ajo e gjendrës tiroide. Vajzave të cilave iu kanë ardhur periodat që para moshës 12 vjeç janë 10% më të rrezikuara të pësojnë atak në zemër ose goditje në tru me kalimin e viteve, sugjeron një studim i ri. Do te gjeni zyra me qera gazeta lokale me qira jap parking lavazh me qera bar kafe me qera tirane jap lokal me qera lokal me qera urime per syneti dyqane dhe lokale me qera tirane jap dyqan me qera. Disa femra vazhdojne te kene gjakderdhje jo te rregullta gjate tremujorit te pare te shtatzenise. Cikli i çregullt menstrual është një shqetësim sot për shumë femra. Kjo mund te jete per shume arsye. Ekziston një keqkuptim i vazhdueshëm përsa i përket përdorimit të togfjalëshit ''cikël menstrual" pasi shumë femra i referohen me këtë emër vetëm ditëve kur kanë gjakderdhje, kur në të vërtetë menstruacionet janë vetëm një pjesë i ciklit. Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest WhatsApp Viber Share via Email Print. Sëmundjet e mëlçisë apo veshkës. 7 arsyet përse vonohen menstruacionet – nuk do ta besoni dot të 4-tën 2017-10-20 në ora 15:29 Vonesa e ciklit menstrual mund të shkaktojë stres, veçanërisht tek femrat, të cilat kanë cikël të rregullt, apo janë të shqetësuara nga shtatzënia e papritur. Disa femra vazhdojnë të kenë gjakderdhje jo të rregullta gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë. Gjakderdhja para periudhës së menstruacioneve në shumicën e rasteve nuk është asgjë për t'u shqetësuar dhe do të zgjasë vetëm disa ditë. Menstruacionet nxiten nga renia e perqendrimit te progesteronit. " Një mjek tjetër i njohur arab, Daud el Antaki, thotë: "Përdorimi i farës së zezë çdo mëngjes, të skuqur bashkë me rrush të thatë, skuq lëkurën dhe e pastron atë. 27 eshte dita e 7 e ciklit tuaj… nese cikli eshte 28 dite dita e 14 eshte dita kur pritet te ndodh ovulacioni tek ju dhe ditet me te mira per ju jane 13,14,15 ketyre diteve duhet fokusuar te kesh mardhenje. Infeksioni. Menstruacionet Shkëputur nga libri "Fikhu Suneh" Autor: Sejjid Sabik Përkthyer nga një grup përkthyesish Nxjerrja e Haditheve me gjykimet e shejh Albanit: Rrugetepaqes. diten e pare piva menjehere qetesues nga frika e dhimbjeve dhe gjithcka shkoi mire, por sot qe eshte dita e trete kam shume. Jam munduar të bëj një përmbledhje me pyetjet më të zakonshme rreth menstruaconeve. Menstruacionet. Nëse keni të tjera, më shkruani. Vetem me tha me perdore acid folik. Këta "flamuj të kuq" tregojnë se është koha të lini një takim me gjinekologun. Mestracionet kafe Miranda 09. Aquí te contamos cuales son las causas más habituales de la. Gjendja quhet […]. Gjakderdhjet e tilla mund të jenë kërcënim i dështimit (abortit), prandaj duhet patjetër t’i drejtohen mjekut. Prsh nana , sod dy jav e kom lind qiken po dashta me ju pyt sa ju kan majt mestracionet masi keni lind , se mu pom vin po jo shum sikur ditet e fundit qe ni jav i kam si t kafta , po edhe era shum e keqe po ju vjen katastrof , spo muj me e duru. Humbje e madhe peshe ose ushtrime të shumta fizike Sipas studimeve, problemet me […]. Vonesa e ciklit menstrual është një fenomen tipik i jetës së femrave. Ata mund të jenë mjaft të bezdishme dhe të dhimbshme për shumë gra. net Në arabisht, fjala hajz, do të thotë "rrjedhje". Njëra ndër gjërat të cilat më së shpeshti i mundon vajzat e reja është çështja e zgjatjes së menstruacioneve të para. * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. Loading Unsubscribe from Ismet Latifi? Aorta - Menstruacionet - Dr. Po ashtu, do të duhej ta vizitoni mjekun nëse keni gjakderdhje të lehtë në mes dy cikleve, apo pas marrëdhënieve seksuale. isha te gjinekologu dhe me tha qe jan vetem mbetje e gjakut. 18-22) Ka disa lloj ndryshimesh gjatë menstruacioneve: Lloji i parë: shtimi ose pakësimi, për shembull, kur cikli menstrual i femrës është gjashtë ditë dhe vazhdon gjakderdhja deri në shtatë ditë; ose kur cikli menstrual i saj është shtatë ditë por. Postoje në Facebook. Debido al posible efecto abortivo debe ser evitado por mujeres embarazadas. Dhimbja është e zakonshme, por një dhimbje ekstreme mund të mos jetë dhe aq. Pa marrë parasysh sa e përkryer mund të jetë martesa juaj, ajo mund të plasë si […]. Menstruacionet, ndonëse i provojnë çdo muaj, shumë vajza dhe gra, akoma nuk dinë natyrën e tyre biologjike dhe rëndësinë që ato kanë në jetën e grave. Truri i dyte i njeriut gjendet ne bark. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Jehona Binishi Hysa - Duration: 36:10. Menstruation, also known as a period or monthly, is the regular discharge of blood and mucosal tissue (known as menses) from the inner lining of the uterus through the vagina. 0 716 Less than a minute. Eshtrat teke janë: ashti ballor (os frontale), ashti shoshor (os ethmoidale), ashti pykor (os sphenoidale) dhe ashti zverkor (os occipitale). perdora VITAMIN E mirpo asgje nuk me ndihmoi. Menstruacionet e shkurta mund të jenë edhe pas përdorimit afatgjatë të kontraceptivëve, apo si rezultat i përkeqësimit progresiv të endometriumit. Pra, thjeshte rrjedhje apo sekrecion i bardhe. Nuk kam as dhimbje barku dhe as shenjat normale qe kam patur me pare. Nese nuk mbani shenime per te ndjekur ciklin menstrual tuajin apo nese ardhja e tyre ndryshon gjeresisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti prisni menstruacionet. Menstruacionet me ngjyr kafe. Menstruacionet mund të përdoren si shenja jetësore që tregojnë gjëra të rëndësishme për shëndetin tuaj. isha te gjinekologu dhe me tha qe jan vetem mbetje e gjakut. " Një mjek tjetër i njohur arab, Daud el Antaki, thotë: "Përdorimi i farës së zezë çdo mëngjes, të skuqur bashkë me rrush të thatë, skuq lëkurën dhe e pastron atë. 18-22) Ka disa lloj ndryshimesh gjatë menstruacioneve: Lloji i parë: shtimi ose pakësimi, për shembull, kur cikli menstrual i femrës është gjashtë ditë dhe vazhdon gjakderdhja deri në shtatë ditë; ose kur cikli menstrual i saj është shtatë ditë por. 22/01/2018. Ji e sinqerte! Response is required below. Pika e dytë: Femra duhet të ketë kujdes të mos nxitojë të pastrohet derisa të sigurohet se kanë përfunduar menstruacionet. Fruta dhe Perime nga Lida 103,839 views. Menstruacionet, natyrisht, nderpriten gjate kohes se shtatzenise. Dje krejt diten kom pas kapak mestracione te kafat ,,edhe jom kane ne vizite te gjinekologu. Menstruacionet, natyrisht, ndërpriten gjatë kohës së shtatzënisë. Me kete ata i keshillojme qe te kujdesen ne menyren e duhur. Ai ndihmon në vendosjen e ekuilibrit të zonës intime. Suada Gashi (10 muaj më parë) emri:. Është mirë të bësh seks gjatë menstruacineve nëse të bën të ndihesh mirë. Mourinho me gjest epik, ja momenti kur tenton t'i zbulojë taktikat e stafit të Southamptonit. Do te gjeni zyra me qera gazeta lokale me qira jap parking lavazh me qera bar kafe me qera tirane jap lokal me qera lokal me qera urime per syneti dyqane dhe lokale me qera tirane jap dyqan me qera. El perejil (Petroselinum crispum) contiene en su aceite esencial apiol y miristicina, dos sustancias con efecto emenagogo. Nuk mund te shkoj as te vizitohem se jam me ato. Menstruacionet nuk ndodhin me dëshirën e saj, kështu që nëse paraqiten në dhjetëshin e fundit, atëherë le të kënaqet me atë që ia ka caktuar Allahu asaj dhe të mos përdorë këto hapa. Kjo simptomë shpesh sinjalizon praninë e një sëmundje të organeve riprodhuese. Beni: Mercedesi i babait tim! Lulja: Diamanti në unazën e nënës sime! Luli: Menstruacionet!!! Mësuesja: Opaaaa, o Luli im, a e di se çfarë do të thotë kjo?! Luli: Nuk e di se çfarë do të thotë por mendoj se ka shumë vlerë, pasi kur motra ime më e vjetër në mëngjes tha se nuk ka menstruacione, mami u alivanos. Ka shume arsye qe kjo gje mund te ndodh dhe. -Sindroma e ovarit polikistik. Po ashtu, do të duhej ta vizitoni mjekun nëse keni gjakderdhje të lehtë në mes dy cikleve, apo pas marrëdhënieve seksuale. Menstruacionet me ngjyr kafe. Nëse veza nuk fekondohet, gruaja nuk mbetet shtatzënë. Është pikërisht në mesin e tubave ku ndodh takimi i vezës me spermatozoidin dhe formimi i embrionit. Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund të paraqitet ndonjë anemi. Ekziston një keqkuptim i vazhdueshëm përsa i përket përdorimit të togfjalëshit ''cikël menstrual" pasi shumë femra i referohen me këtë emër vetëm ditëve kur kanë gjakderdhje, kur në të vërtetë menstruacionet janë vetëm një pjesë i ciklit. Menstruacionet janë një proces biologjik shumë i rëndësishëm i organizmit të shëndetshëm femëror. ishte në xhami (në Itikaf - shih hadithet 978-983) e nxirrte kokën nga xhamia në dhomën e saj dhe ajo ia krihte atë, edhe kur ishte në ditët e saja. Ne nje paciente e cila zakonisht ka cikle te rregullta dhe eshte seksualisht aktive, mungesa e menstruacioneve, per me teper se 1 jave, eshte nje shenje e mundshme e shtatzanise. Janë të shumta përfitimet falë këtij produkti natyral: anti inflamator, ndihmon tretjen, lehtëson e parandalon ftohjet dhe gripin, zvogëlon dhimbje të natyrave të ndryshme që nga menstruacionet, artriti, por gjithashtu edhe në raste dhimbje koke. pershendetje mestracionet i kam pas me 8 janar dhe tash jam ka i pres me 8 shkurt edhe 6 dit. Shpresoj që ky shkrim t'i ndihmojë. net Në arabisht, fjala hajz, do të thotë "rrjedhje". * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. Menstruacionet e rënda me mpiksje të gjakut janë shenjë e zakonshme e perimenopauzës, fazës fisike para menopauzës së vërtetë. Ajo qe ke dhimbje dhe ajo ndjenja qe ke sikur te shtyen dicka nga brenda mund te jet shenj i cistes ne vezore, kjo eshte nje. Gjakderdhja vaginale rreth 2 javë para se të prisni […]. Menstruacionet shtresa e brendshme e mitres shtresa e brendshme e mitres zhvishet e per rrjedhoje gjaku lardohet nga organizmi permes vagines. Kur menstruacionet s'paraqiten deri 16 vjeç. Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund të paraqitet ndonjë anemi. Menstruation, also known as a period or monthly, is the regular discharge of blood and mucosal tissue (known as menses) from the inner lining of the uterus through the vagina. Menstruacionet ndodhin kur një shtresë e mitrës suaj hiqet. Menstruacionet nxiten nga renia e perqendrimit te progesteronit. Dhimbje të forta barku dhe shpine, stres, shtim i papritur oreksi, nervozizëm dhe luhatje të forta humori, me siguri asnjëra prej shenjave të mësipërme nuk është e panjohur për vajzat e gratë pasi lajmërojnë ardhjen e ciklit menstrual. Parehatia s'krahasohet me dhimbjet e kesaj 'semundjeje kaluese', keto jane dhimbje sikur te kishin hy 5 mace ne bark dhe te zihen se cila do me dale e para. Vetem me tha me perdore acid folik. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Menstruacionet Shkëputur nga libri "Fikhu Suneh" Autor: Sejjid Sabik Përkthyer nga një grup përkthyesish Nxjerrja e Haditheve me gjykimet e shejh Albanit: Rrugetepaqes. Të ngjajshme. Ciklet e rralla dhe jo te rregullta (oligomenorreja) jane mjaft te shpeshta ne pubertetin e hershem dhe nuk jane per tu shqetesuar. Diagnoza: Nëse ciklet e pengojnë jetën normale, duhet ta vizitoni gjinekologun. Infeksioni. Gjakderdhjet e tilla mund të jenë kërcënim i dështimit (abortit), prandaj duhet patjetër t’i drejtohen mjekut. Gruaja është pothuajse gjatë gjithë kohës me hemorragji, ndoshta jo në sasi, por pika-pika, dhe midis këtyre pikave që quhen spoting, ka shpeshherë dhe ditë të zgjatura me hemorragji. Cilat janë ato dhe çfarë duhet të konsumojmë. Sigurisht, ka informacion që merret edhe nga shoqet e nga media, por është mirë që nëna, në momentin […]. Hipofiza prodhon hormone të cilat i stimulojnë vezoret për të sekretuar hormonet e gjinisë femërore, estrogjenin dhe progesteronin. Kur ato fillojnë të ju vonohen menjëherë filloni me shqetësimet se mos jeni shtatzënë (sigurisht, nëse keni kryer marrëdhënie seksuale). Për shkak se ka disa nga gratë që kur pushon pak gjaku ose kur fillon të rrjedhë gjaku i turbulluar e i verdhë, mendojnë se kanë përfunduar menstruacionet dhe pastrohen para kohe. Njëra ndër gjërat të cilat më së shpeshti i mundon vajzat e reja është çështja e zgjatjes së menstruacioneve të para. Vonesë të ardhjes së ciklit menstrual. Në ndërkohë, ne do të mundohemi që të ju tregojmë disa […]. Zbritja e qafës së mitrës. La ausencia puntual del periodo no se considera un problema grave, pero si es algo recurrente es importante entender el motivo. Menstruacionet e tepërta. ishte në xhami (në Itikaf - shih hadithet 978-983) e nxirrte kokën nga xhamia në dhomën e saj dhe ajo ia krihte atë, edhe kur ishte në ditët e saja. Por, ato mund të ndikojnë negativisht duke shkaktuar […]. Si të shërohen humbur dashurinë mesazhe nga iPhone dhe Android Phones. Menstruation, also known as a period or monthly, is the regular discharge of blood and mucosal tissue (known as menses) from the inner lining of the uterus through the vagina. Transmetohet nga Ummu Atijeh që thotë: "Lëngun e verdhë dhe atë ngjyrë kafeje se kemi llogaritur asgjë". Ky është faktori kryesor që shkakton aneminë tek femrat australiane. Njëra ndër gjërat të cilat më së shpeshti i mundon vajzat e. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Ekspertët thonë se shtimi i obezitetit në shoqëri mund të jetë arsyeja pse tani vajzave po u vijnë menstruacionet me herët se më parë. a mund te mbetem shtatzen nese e kam amerrorren primare? jam 20 vjeqare menstruacionet me kan ardhur ne moshen 16 vjet e gjysem disa muaj me kan ardhur me rregull dhe pastaj mu kan qrregulluar(ka ndodh qe per 3. Edhe gjatë periudhës së riprodhimit, pa asnjë lloj patologjie, mund të rastisin vonesa të tilla, që ndodhin për arsye të ndryshme. Dje krejt diten kom pas kapak mestracione te kafat ,,edhe jom kane ne vizite te gjinekologu. Menstruacionet e shkurta mund të jenë edhe pas përdorimit afatgjatë të kontraceptivëve, apo si rezultat i përkeqësimit progresiv të endometriumit. Pershendetje Kam humbur vigjerin dhe mbas humbjes se saj kam mestracione ngjyr kafe dhe kuqe ngjyr kafe esht hera e par a ka ndonje arsyje. The first period usually begins between twelve and fifteen years of age, a point in time known as menarche. Menstruacionet zakonisht ndodhin çdo muaj, 3 deri në 7 ditë. Gjithmonë e mbani mend se kur ishte hera e fundit që kishit menstruacionet. Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund…. Menstruacionet janë pjesa më e rëndësishme e femrave , ato “jetojnë” me femrat për dekada. 12801 NE 41st St Directions {{::location. Jemi nje grup mjekesh te spitalit ushtarak ne Tirane qe bejme hulumtime se sa femrat kane menstruacione te rregullta. @font-face. net Në arabisht, fjala hajz, do të thotë "rrjedhje". Disa vajza mezi presin që të fillojnë periodat e tyre. Sipas ekspertëve, kur gjakut gjatë menstruacioneve rrjedh nga trupi shpejt, ngjyra e tij do të jetë i kuq ose rozë. Megjithatë menstruacionet mund të shfaqen në mënyrë të çrregullt ose jo, dhe me shfaqjen e tyre vihet re një rënie e sasisë të qumështit. Dje krejt diten kom pas kapak mestracione te kafat ,,edhe jom kane ne vizite te gjinekologu. Ankohemi për dhimbjet dhe ditët e sikletshme, por kur periodat vonohen "lutemi" që të na vijnë. Të prodhojë menstruacionet. isha te gjinekologu dhe me tha qe jan vetem mbetje e gjakut. * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. Përcaktimi i fillimit të pubertetit varet nga perspektiva (p. autor; Leave a comment "Unë rekomandoj që të shohësh gjinekologun nëse rrjedh gjak vazhdimisht ose ndryshon periudha e zakonshme e menstruacioneve", thotë Alyssa Dweck, MD, një obstetër-gjinekologe. a mund te mbetem shtatzen nese e kam amerrorren primare? jam 20 vjeqare menstruacionet me kan ardhur ne moshen 16 vjet e gjysem disa muaj me kan ardhur me rregull dhe pastaj mu kan qrregulluar(ka ndodh qe per 3. Çrregullimi i hormoneve. Në lidhje me menstruacionet dhe rrjedhjen e gjakut pas procesit të lindjes Allahu i Lartësuar thotë: “Mos iu afroni atyre (grave) derisa ato të pastrohen. -Mesuesja: Beni me thuaj 3 kafshe te egra ? -Beni: 2 Tigra dhe 1 Luan mesuese. Kur Sistemi Reproduktiv i femrave nuk eshte i balancuar, ateher nje femer mund te vuaj nga perioda te pa rregullta. pershendetje, qe gati 2 muaj kam menstruacione ngjyr kafe. 2020 Kam pasur mestracionet dhe mbasi ti kryej me vijn dy dite te kafta, kete her me kan ardhur vetem nje dite shume pak mirpo mbas 3 dite qe i kam kryer me vijne perseri te kafta dhe nuk po mund ta kuptoje pse. Por, nese filloni t'i keni disa prej simptomave per te cilat do te flasim me poshte - simptoma qe jo te gjitha grate i perjetojne - dhe se ju kane vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte. Me disa pilula me dozë të vogël estrogjeni dhe IUD Mirena, vija endometriale nuk ndërtohet andaj nuk ka çfarë të nxirret jashtë. Cikli Menstrual (Menstruacionet) 7/30/2012 Cikli menstrual dhe si zhvillohet ai? Po e filloj me nje si pune kurioziteti? A e dinit se kur lind femra, ajo lind me te gjitha "vezet" qe trupi i saj do te kete nevoje pergjate gjithe periudhes se jeteses se saj! Mendohet se femra lind me pothuajse rreth 450,000 veze. Imam Buhariu shkruan: Kapitulli: menstruacionet / Nënkapitulli: Dispozita e lëngut të verdhë dhe lëngut ngjyrë kafeje jashtë ciklit menstrual. Menstruacionet janë një proces me të cilin trupi i femrës arrin që në mitër të krijojë një jetë, e kështu të ketë një fëmijë e të bëhet nënë. Menstruacionet nuk janë periudha më e lumtur e muajit. Dhe kur të jenë pastruar, shkoni tek ato në atë mënyrë që Allahu i Lartësuar e ka caktuar për ju. Të gjitha gratë janë të sëmura. Cikli i çregullt menstrual është një shqetësim sot për shumë femra. Kur menstruacionet ju vonohen, e nuk jeni shtatzënë! Lifestyle October 03, 2015 - 18:42. Mund të bëhet me qëllim pozitiv, por edhe negativ. menstruacionet - cikli menstrual Menstruacioni ose cikli menstrual, është gjakderdhje normale vaginale që ndodh si pjesë e ciklit mujor të një gruaje. 100 milione qeliza nervore mbeshtjellin zonen e tretjes ne bark, duke formuar nje shembelltyre te trurit ku llojet e qelizave, lendet vepruese dhe marresit jane po te njejtit qe gjenden ne tru. Në qoftë se ju keni gjetur se mesazhet me tekst, Mesazhe, apo WhatsApp chat histori në telefonin tuaj janë të humbur, ose e keni fshirë ato aksidentalisht, ju mund të provoni Wondershare Dr. Shënim, megjithatë, se në këto sëmundje shihet zakonisht më i gjakderdhje nga mitër. 13:22 - Si ndikon izolimi tek menstruacionet 7 shenjat paralajmëruese që tregojnë se po e teproni me kripën. Nëse ju jeni si shumica e amerikanëve, ju atë e ruani në depon e ushqimeve, një në frigorifer për të absorbuar erë ndërsa tjetrin në lavamanin tuaj duke e përdorur për pastrim. Si fillim duhete te mesoni disa terminologjira te cilat jane themelore mbas lindjes se bebese. Jemi nje grup mjekesh te spitalit ushtarak ne Tirane qe bejme hulumtime se sa femrat kane menstruacione te rregullta. Mund të bëhet me qëllim pozitiv, por edhe negativ. Dhe arsyet se pse cikli vonohet nuk ka të bëjë domosdoshmërisht me një shtatzani të mundshme. Studiuesit australianë kanë analizuar shprehitë ushqimore të mbi 36 mijë personave dhe kanë arritur në përfundim se konsumi i tepruar i bukës së bardhë dhe ushqimeve të pasura me amidon, rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit. Një prej gypave të falopit transporton vezët në mitër. Informacion, analiza, foto, video; në faqen e gazetës SHEKULLI do të informoheni në kohë reale për zhvillimet më të fundit nga vendi, rajoni dhe bota. Menstruacionet janë një proces biologjik shumë i rëndësishëm i organizmit të shëndetshëm femëror. Anemia drepanocitare eshte nje semundje e trashegueshme. Kjo do të thotë ovulacion. Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml. Humbje e madhe peshe ose ushtrime të shumta fizike Sipas studimeve, problemet me […]. I lehtë, i rëndë, i gjatë, tre ose tetë ditë. Ardita Në lidhje me pyetjen tuaj na duhet të themi që megjithëse këto shqetësime mund të jenë fiziologjike (normale) për muajt e 2-të dhe të 3-të të shtatëzanisë se mitra dhe muskujt e saj janë duke u zgjeruar, përsëri ajo që vlen për të gjithë ata që kanë dhimbje të forta në bark vlen dhe për ju dhe ajo është që të. Vezoret Tek Femrat - Image Mag vezoret tek femrat: pin. Hapen në afërsi të vezoreve. Nga Lorena Stroka, MA in Specialised Translation Midis të tjerave, një ndër sëmundjet më serioze që prek gjithnjë e më shumë njerëzit është ajo e gjendrës tiroide. me sjellin ca dhimbje te tmerrshme dhe jam tere kohen ne nje humor te frikshem dhe shume agresive /pf/images/graemlins/frown. Nëse gjaku nga menstruacionet ëndrrat e një njeriu. Aprovechando este efecto, el perejil se utiliza para regular la menstruación y aliviar los dolores asociados a la regla. Imam Buhariu shkruan: Kapitulli: menstruacionet / Nënkapitulli: Dispozita e lëngut të verdhë dhe lëngut ngjyrë kafeje jashtë ciklit menstrual. Menstruacionet, ndonëse i provojnë çdo muaj, shumë vajza dhe gra, akoma nuk dinë natyrën e tyre biologjike dhe rëndësinë që ato kanë në jetën e grave. Cilat janë ato dhe çfarë duhet të konsumojmë. pershendetje mestracionet i kam pas me 8 janar dhe tash jam ka i pres me 8 shkurt edhe 6 dit. Fone për iOS (shërim të dhënave iPhone) ose Wondershare Dr. Diagnoza: Nëse ciklet e pengojnë jetën normale, duhet ta vizitoni gjinekologun. Perndryshi menstruacionet mund te vonohen per shkak te crregullimeve (p. Loading Unsubscribe from Ismet Latifi? Aorta - Menstruacionet - Dr. Jep komentin tend. Sidoqoftë, shumica e femrave kanë rrjedhje të gjakut, pastaj janë të thata për disa ditë, pastaj përjetojnë zbrazje të mukozës (para-ovulacioni), një shenjë që ovulacioni ka përfunduar. Mestracionet pas lindjes Prsh nana , sod dy jav e kom lind qiken po dashta me ju pyt sa ju kan majt mestracionet masi keni lind , se mu pom vin po jo shum sikur ditet e fundit qe ni jav i kam si t kafta , po edhe era shum e keqe po ju vjen katastrof , spo muj me e duru. Aquí te contamos cuales son las causas más habituales de la. Vonesa e ciklit menstrual është një fenomen tipik i jetës së femrave. Ai nuk mujti me konfirmu kurgjo se tha eshte shume heret per ultraza. Dhimbje të forta barku dhe shpine, stres, shtim i papritur oreksi, nervozizëm dhe luhatje të forta humori, me siguri asnjëra prej shenjave të mësipërme nuk është e panjohur për vajzat. , Content, Shendeti, Nena & Femija. Do te gjeni zyra me qera gazeta lokale me qira jap parking lavazh me qera bar kafe me qera tirane jap lokal me qera lokal me qera urime per syneti dyqane dhe lokale me qera tirane jap dyqan me qera. I ka ndoshur dikujt keshtu si une se u bera merak. Një qetësues dhimbjesh- të tilla si acetaminophen, ibuprofen, naproxen ose - mund të ndihmojnë për dhimbje shtrënguese menstruale. Postime mbi Menstruacionet shkruar nga rinstinkt. Cikli i çregullt menstrual është një shqetësim sot për shumë femra. Nurian Ohri më 19 Maj 2008 nën Gjinekologjia , 112,340 lexime 115 Komente Email This Post Postoje në Facebook. Prandaj, në këtë artikull po ju rendisim arsyet kryesore të vonesës së ciklit menstrual: 1. Por nese nuk jeni e rregullt (dmth nuk ju vien menstruacionet rregullisht ne te njejten kohe) apo edhe nese nuk mbani shenime per ciklin menstrual tuaj, perzierjet, ndjenja per te vjelle dhe gjinj te tendosur plus shkuarjet e shpeshta ne tualet mund te sinjalizojne shtatzenine para se te vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Mestracionet. Polipet e qafës së mitrës dhe polipet e endometrit (shtresa e brendshme e mitrës) japin gjithashtu çrregullim të ciklit. Vonesë të ardhjes së ciklit menstrual. Menopauza: Fundi i ciklit të menstruacioneve Që në një moshë prej 45 deri në 55 vjeç një grua nuk ka më cikël menstruacionesh. 18-22) Ka disa lloj ndryshimesh gjatë menstruacioneve: Lloji i parë: shtimi ose pakësimi, për shembull, kur cikli menstrual i femrës është gjashtë ditë dhe vazhdon gjakderdhja deri në shtatë ditë; ose kur cikli menstrual i saj është shtatë ditë por. Menstruacionet e çrregullta mund të jenë bezdisëse, mirëpo rrallë herë ka diçka për tu shqetësuar në të vërtetë. Por nese nuk jeni e rregullt (dmth nuk ju vien menstruacionet rregullisht ne te njejten kohe) apo edhe nese nuk mbani shenime per ciklin menstrual tuaj, perzierjet, ndjenja per te vjelle dhe gjinj te tendosur plus shkuarjet e shpeshta ne tualet mund te sinjalizojne shtatzenine para se te vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Menstruacionet e shkurta mund të jenë edhe pas përdorimit afatgjatë të kontraceptivëve, apo si rezultat i përkeqësimit progresiv të endometriumit. Menstruacionet i bëjnë femrat më të zgjuara. Nëse jeni e sigurt se nuk jeni shtatzënë. Nese nuk mbani shenime per te ndjekur ciklin menstrual tuajin apo nese ardhja e tyre ndryshon gjeresisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti prisni menstruacionet. Cilat jane shenjat e para te shtatzanise?, Mos ndoshta jeni shtatzane? Me shume mundesi ju nuk do ti vini re simptomat gati nje jave apo dy pasi vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Gjakderdhja vaginale rreth 2 javë para se të prisni […]. Por, pavërësisht kësaj nëse i konstatoni duhet t'i drejtoheni mjekut, pasi mund të ketë si shkaktar jo vetëm shtatzaninë. Në ndërkohë, ne do të mundohemi që të ju tregojmë disa […]. - Këto hormone nxisin një sërë ndryshimesh fiziologjike, të cilat çojnë tek ovulimi dhe menstruacionet tek femrat dhe prodhimin e qelizave të spermës te meshkujt. Histori jetesore nga me te ndryshmet qe perjetojne cdo dite te gjithe Shqiptaret neper bote! Behuni pjese e jona dhe shperndajeni edhe historine tuaj ne menyre anonime. -Çrregullime të gjendrës tiroide. Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml. Megjithatë, mbani në mend se gjithmonë është më mirë që të këshilloheni me mjekun. Some girls, like my job, go through periods or cycles without any difficulty, then it&39;s the rest of the world Pains are normal accompanying experiences In fact, 84 of individuals who experience menstruation have experienced some kind of pain However, pain also has a spectrum Nearly half of those who have menstruation do not experience pain so severe as to require treatment The other half. Në lidhje me menstruacionet dhe rrjedhjen e gjakut pas procesit të lindjes Allahu i Lartësuar thotë: "Mos iu afroni atyre (grave) derisa ato të pastrohen. Çdo muaj, trupi juaj përgatitet për shtatzëni. Për këtë përdoren edhe metodat kontraceptive dhe sterelizimi. Gjakderdhja vaginale rreth 2 javë para se të prisni […]. Magjia për dashuri Magjia e dashurisë i ka dy anë të veta. RIPRODHIMI Riprodhimi është mbijetesa e species. Nëse gruaja shikon ngjyrën e verdhë dhe atë të turbullt, pasi është pastruar (ka marrë gusul) nga menstruacionet, nuk duhet të konsiderojë atë si gjak menstruacionesh. Cilet janë shenjat e para të shtatzanisë? A mos ndoshta jeni shtatzene? Me gjithë gjasat ju nuk do ti vëreni shenjat e para të shtatzanisë gati një javë apo dy pasi vëreni se nuk ju kanë ardhur menstruacionet. Mestracionet pas lindjes Prsh nana , sod dy jav e kom lind qiken po dashta me ju pyt sa ju kan majt mestracionet masi keni lind , se mu pom vin po jo shum sikur ditet e fundit qe ni jav i kam si t kafta , po edhe era shum e keqe po ju vjen katastrof , spo muj me e duru. 56 vizitohem dhe filloj mjekim me prendisole 5 mg me skem Java e pare 8kokrra 4 ne mengjes dhe 4 ne dreke te lutem jam te java e 3 me 6 kokrra por kam dhimbje dhe frutteto stomaku. Disa nga shkaqet më të zakonshme të gjakderdhjes para periudhës së ovulacionit, mund të jenë metodat e caktuara kontracepsionit, një çrregullim, apo edhe stresi. Nga AgroWeb. Pacientja: Përshëndetje, kur me vijnë menstruacionet kam shumë dhimbje. Problemi kryesor për një vajzë të vogël në momentin që ajo hyn në periudhën e pubertetit, është ardhja e menstruacioneve të para. tregon se kur Pejgamberi a. -Probleme hormonale të vezoreve apo hipofizës. Vaginit fungal: zakonisht manifestohet me simptoma të tilla si djegie, leukorrhe, prurit dhe inflamime të mukozës që janë shumë të bezdisshme, si Trichomonas vaginalis seksualisht e transmetueshme dhe me grumbullim infeksionesh në vaginë, në gjëndrën e Bartolinos dhe uretër. Loading Unsubscribe from Ismet Latifi? Aorta - Menstruacionet - Dr. Ka shumë arsye pse mujoret mund të mos u vinë me kohë. Ai ndihmon në vendosjen e ekuilibrit të zonës intime. Të gatuash diçka Nëqoftëse do të qëndronim në kuzhinë, ekziston rreziku për të dëmtuar dikë. Ekziston një keqkuptim i vazhdueshëm përsa i përket përdorimit të togfjalëshit ''cikël menstrual" pasi shumë femra i referohen me këtë emër vetëm ditëve kur kanë gjakderdhje, kur në të vërtetë menstruacionet janë vetëm një pjesë i ciklit. Gëzohuni, mos u shqetësoni, nëse menstruacionet e juaja dallohen me vështirësi apo zhduken shumë shpejtë. Përveçse tregojnë nëse jeni shtatzënë apo jo, menstruacionet mund të ofrojnë të dhëna të tjera të rëndësishme për hormonet shëndetësore, vetëm nga këto 6 tonalitete ngjyrash Çfare tregojne 6 ngjyrat e menstruacioneve per shendetin tuaj - Revista Shije. text}} Sponsored Topics. Autor: Shejkh Muhamed Ibn Salih el-'Uthejmin. However, periods may occasionally start as young as eight years old and still be considered normal. Ky është faktori kryesor që shkakton aneminë tek femrat australiane. - menstruacionet e tepruara, e njohur si menorrhea, - dhe dhimbjet menstruale, e njohur si dysmenorrhea. Pacientja: Përshëndetje, kur me vijnë menstruacionet kam shumë dhimbje. Por, nese filloni t'i keni disa prej simptomave per te cilat do te flasim me poshte - simptoma qe jo te gjitha grate i perjetojne - dhe se ju kane vonuar menstruacionet per nje kohe, eshte. Çdo fjalë që përdorim ka rëndësi. Me disa pilula me dozë të vogël estrogjeni dhe IUD Mirena, vija endometriale nuk ndërtohet andaj nuk ka çfarë të nxirret jashtë. * Kundërshpërblimi (kefaret) është ndëshkimi jo i mosmbajtjes së agjërimit, por i prishjes së agjërimit me qëllim. 56 vizitohem dhe filloj mjekim me prendisole 5 mg me skem Java e pare 8kokrra 4 ne mengjes dhe 4 ne dreke te lutem jam te java e 3 me 6 kokrra por kam dhimbje dhe frutteto stomaku. @font-face. Studimi: Nëse menstruacionet ju kanë ardhur para moshës 13 vjeç, do vuani nga kjo sëmundje. View detailed information and reviews for 12801 NE 41st St in Kansas City, Missouri and get driving directions with road conditions and live traffic updates along the way. Zakonisht ajo përdoret për të përgatitur brumin por përveç kësaj mund ta përdor. Por, si ardhja në moshë të madhe e ciklit menstrual, ashtu edhe në moshë të vogël kanë anët pozitive dhe negative. Nuk kam as dhimbje barku dhe as shenjat normale qe kam patur me pare. isha te gjinekologu dhe me tha qe jan vetem mbetje e gjakut. Menstruation, also known as a period or monthly, is the regular discharge of blood and mucosal tissue (known as menses) from the inner lining of the uterus through the vagina. Largoni dhimbjen e menstruacioneve duke përdorur vetëm një kokërr qepë - Duration: 1:29. Dhimbja është shkaktuar zakonishte nga kontraktimet e mitrës. Nëse vuani nga disa simptoma para apo gjatë menstruacioneve, do të gëzoheni kur të dëgjoni këtë lajm, për periudhën që ju e quani më e keqja e muajit. Por nese nuk jeni e rregullt (dmth nuk ju vien menstruacionet rregullisht ne te njejten kohe) apo edhe nese nuk mbani shenime per ciklin menstrual tuaj, perzierjet, ndjenja per te vjelle dhe gjinj te tendosur plus shkuarjet e shpeshta ne tualet mund te sinjalizojne shtatzenine para se te vereni se nuk ju kane ardhur menstruacionet. Shënim, megjithatë, se në këto sëmundje shihet zakonisht më i gjakderdhje nga mitër. Sëmundjet e mëlçisë apo veshkës. Menstruacionet i bëjnë femrat më të zgjuara. Kur ato fillojnë të ju vonohen menjëherë filloni me shqetësimet se mos jeni shtatzënë (sigurisht, nëse keni kryer marrëdhënie seksuale). Sigurisht, mund të jetë edhe nga problemet psikologjike, sidomos stresi, të cilat mund të ndikojnë në mungesën e menstruacioneve. Postime mbi Menstruacionet shkruar nga rinstinkt. Kur Sistemi Reproduktiv i femrave nuk eshte i balancuar, ateher nje femer mund te vuaj nga perioda te pa rregullta. Ata mund të jenë mjaft të bezdishme dhe të dhimbshme për shumë gra. Menstruacionet e para, çfarë ndodh me organizmin e femrës. 19 Nëntor, 2016. Edhe gjatë periudhës së riprodhimit, pa asnjë lloj patologjie, mund të rastisin vonesa të tilla, që ndodhin për arsye të ndryshme. edhe gjinjet mu kan fry jan ka me dhamin kapak por edhe po kam marrje mendesh. Te dashura nana qysh ju shkrujta pra dy dite qe me dolen 3 teste pozitive. Femrat te te cilat menstruacionet nuk jane paraqitur deri ne moshen 16 vjec duhet t'i drejtohen mjek si dyshim per amenorrene primare. Konsumi i sasive të mëdha të bukës së përbërë nga mielli i bardhë mund të mos jetë zgjidhje e shëndetshme. Po mestracionet apet po me vin kapak edhe sot,a eshte rrezik a diqka se jom ba shume marak. Pika e dytë: Femra duhet të ketë kujdes të mos nxitojë të pastrohet derisa të sigurohet se kanë përfunduar menstruacionet. · Shtatzënia. Pacientja: Përshëndetje, kur me vijnë menstruacionet kam shumë dhimbje. Rritet ndjeshmëria e gjoksit Nëse jeni në fillimet e shtatzanisë trupi juaj do të ketë një "stuhi" hormonale. Imam Buhariu shkruan: Kapitulli: menstruacionet / Nënkapitulli: Dispozita e lëngut të verdhë dhe lëngut ngjyrë kafeje jashtë ciklit menstrual. Menstruacionet e çrregullta mund të jenë bezdisëse, mirëpo rrallë herë ka diçka për tu shqetësuar në të vërtetë. Shpresoj që ky shkrim t'i ndihmojë. , hormonal kundrejt fizike) dhe qëllimin (vendosjen e standardeve të popullatës normale, kujdesin klinik të individëve në fillim ose në fund të pubescent, etj. Po nëse në një nga shpëthimet tona emocionale ne kemi një thikë në dorë?. Ardita Në lidhje me pyetjen tuaj na duhet të themi që megjithëse këto shqetësime mund të jenë fiziologjike (normale) për muajt e 2-të dhe të 3-të të shtatëzanisë se mitra dhe muskujt e saj janë duke u zgjeruar, përsëri ajo që vlen për të gjithë ata që kanë dhimbje të forta në bark vlen dhe për ju dhe ajo është që të. Menstruacionet, natyrisht, nderpriten gjate kohes se shtatzenise. Gëzohuni, mos u shqetësoni, nëse menstruacionet e juaja dallohen me vështirësi apo zhduken shumë shpejtë. Kur menstruacionet ju vonohen, e nuk jeni shtatzënë! Lifestyle October 03, 2015 - 18:42. Lindita Myzyri, mjeke gjinekologe pranë Qendrës Shëndetësore nr. Prandaj, në këtë artikull po ju rendisim arsyet kryesore të vonesës së ciklit menstrual: 1. · Menstruacionet. Shumë vajza, kur të përballen me një situatë ku ata kanë çrregullim menstrual zgjat 10 ditë, dhe një test shtatzënie me negative, thjesht nuk e di se si për të shpjeguar këtë fakt. Tani edhe mjekesia po u jep te drejte. Një çrregullim me gjakderdhjen. Zbritja e qafës së mitrës. Prania e sekrecioneve të bardha vaginale është një fenomen mëse normal tel femrat. Autor: Shejkh Muhamed Ibn Salih el-'Uthejmin. menstruacionet - cikli menstrual Menstruacioni ose cikli menstrual, është gjakderdhje normale vaginale që ndodh si pjesë e ciklit mujor të një gruaje. Nese nuk mbani shenime per te ndjek ciklin menstrual apo nëse ardhja e tyre ndryshon gjerësisht nga […]. Të gjitha gratë janë të sëmura. 18-22) Ka disa lloj ndryshimesh gjatë menstruacioneve: Lloji i parë: shtimi ose pakësimi, për shembull, kur cikli menstrual i femrës është gjashtë ditë dhe vazhdon gjakderdhja deri në shtatë ditë; ose kur cikli menstrual i saj është shtatë ditë por. A lejohet te hahet nga gruaja lehone??? Kohzgjatja e. Disa nga shkaqet më të zakonshme të gjakderdhjes para periudhës së ovulacionit, mund të jenë metodat e caktuara kontracepsionit, një çrregullim, apo edhe stresi. Menstruacionet zakonisht ndodhin çdo muaj, 3 deri në 7 ditë. Zbritja e qafës së mitrës. Në ndërkohë, ne do të mundohemi që të ju tregojmë disa […]. Është mirë të bësh seks gjatë menstruacineve nëse të bën të ndihesh mirë. Që ta kthejë dashurinë dhe ta bëjë të lumtur një çift bashkëshortor, apo ta ndajë një të tillë. Ai ndihmon në vendosjen e ekuilibrit të zonës intime. Histori jetesore nga me te ndryshmet qe perjetojne cdo dite te gjithe Shqiptaret neper bote! Behuni pjese e jona dhe shperndajeni edhe historine tuaj ne menyre anonime. Menstruacionet e çrregullta; Lodhja, humbja e frymëmarrjes, marramendjet, anemia. Perndryshi menstruacionet mund te vonohen per shkak te crregullimeve (p. 2020 Kam pasur mestracionet dhe mbasi ti kryej me vijn dy dite te kafta, kete her me kan ardhur vetem nje dite shume pak mirpo mbas 3 dite qe i kam kryer me vijne perseri te kafta dhe nuk po mund ta kuptoje pse. Si fillim duhete te mesoni disa terminologjira te cilat jane themelore mbas lindjes se bebese. Gjakderdhja para periudhës së menstruacioneve në shumicën e rasteve nuk është asgjë për t'u shqetësuar dhe do të zgjasë vetëm disa ditë. ” (El- Bekare :222). Nëse gjaku nga menstruacionet ëndrrat e një njeriu. · Menstruacionet. Imam Buhariu shkruan: Kapitulli: menstruacionet / Nënkapitulli: Dispozita e lëngut të verdhë dhe lëngut ngjyrë kafeje jashtë ciklit menstrual. - Këto hormone nxisin një sërë ndryshimesh fiziologjike, të cilat çojnë tek ovulimi dhe menstruacionet tek femrat dhe prodhimin e qelizave të spermës te meshkujt. " Një mjek tjetër i njohur arab, Daud el Antaki, thotë: "Përdorimi i farës së zezë çdo mëngjes, të skuqur bashkë me rrush të thatë, skuq lëkurën dhe e pastron atë. Këtu, kjo fjalë i referohet rrjedhjes së gjakut gjatë menstruacioneve (gjendje shëndetësore e gruas) dhe jo nga lindja. Pyetjet tuaja të adresuara në forum. Aquí te contamos cuales son las causas más habituales de la. Pyetje: Ç'duhet të bëjë ajo grua, menstruacionet e së cilës zakonisht zgjasin shtatë ose tetë ditë, nëse dalja e gjakut vazhdon edhe pas kalimit të kohës së zakonshme të menstruacioneve të saj? Përgjigje: Në raste të tilla, gruaja nuk duhet të falet apo të agjërojë, sepse Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem, nuk e ka kufizuar. Menstruacionet nuk paraqiten 3 cikle. 13:22 - Si ndikon izolimi tek menstruacionet 7 shenjat paralajmëruese që tregojnë se po e teproni me kripën. Megjithatë, mbani në mend se gjithmonë është më mirë që të këshilloheni me mjekun. 18-22) Ka disa lloj ndryshimesh gjatë menstruacioneve: Lloji i parë: shtimi ose pakësimi, për shembull, kur cikli menstrual i femrës është gjashtë ditë dhe vazhdon gjakderdhja deri në shtatë ditë; ose kur cikli menstrual i saj është shtatë ditë por. 19 Nëntor, 2016. Kërkoni për lehtësim mjet më të natyrshëm? Provoni një jastëk te ngrohtë apo shishe me ujë të nxehtë mbi shpind ne…. Dhimbja është e zakonshme, por një dhimbje ekstreme mund të mos jetë dhe aq. Është pikërisht në mesin e tubave ku ndodh takimi i vezës me spermatozoidin dhe formimi i embrionit. Për shkak se ka disa nga gratë që kur pushon pak gjaku ose kur fillon të rrjedhë gjaku i turbulluar e i verdhë, mendojnë se kanë përfunduar menstruacionet dhe pastrohen para kohe. Femra, menstruacionet janë pjesë e jetës dhe nuk duhet te shqetësoheni edhe nëse ju vijnë kur jeni me pushime. Menstruacionet nuk ndodhin me dëshirën e saj, kështu që nëse paraqiten në dhjetëshin e fundit, atëherë le të kënaqet me atë që ia ka caktuar Allahu asaj dhe të mos përdorë këto hapa. Megjithatë menstruacionet mund të shfaqen në mënyrë të çrregullt ose jo, dhe me shfaqjen e tyre vihet re një rënie e sasisë të qumështit. Zbritja e qafës së mitrës. Të tjera mund të ndihen të frikësuara ose të shqetësuara. Njëra ndër gjërat të cilat më së shpeshti i mundon vajzat e. Lindita Myzyri, mjeke gjinekologe pranë Qendrës Shëndetësore nr. Parehatia s'krahasohet me dhimbjet e kesaj 'semundjeje kaluese', keto jane dhimbje sikur te kishin hy 5 mace ne bark dhe te zihen se cila do me dale e para. ” (El- Bekare :222). Vezët e një gruaje qëndrojnë në vezoret. Nëse gjëndrat e flokëve bllokohen në zona ku gjithashtu keni shumë gjëndra vaji dhe djerse, së pari mund t'i vëreni ato si gunga nën lëkurë. Disa vajza mezi presin që të fillojnë periodat e. Pacientja: Përshëndetje, kur me vijnë menstruacionet kam shumë dhimbje. Pra, thjeshte rrjedhje apo sekrecion i bardhe. Çfarë të bëj? Përgjigjet mjekja e përgjithshme: Dhimbjet menstruale (të periodave), ose siç njihen ndryshe me termin mjekësor "dysmenorrhea primare", për shumë vajza dhe gra janë një pjesë e pakëndshme e jetës. Tash, me 20 deri me 27 keni pasur menstruacionet dhe cikli vazhdon deri ne diten qe prap vijen menstruacionet. Kur ato fillojnë të ju vonohen menjëherë filloni me shqetësimet se mos jeni shtatzënë (sigurisht, nëse keni kryer marrëdhënie seksuale). Ky është një moment përcaktues. Ne nje paciente e cila zakonisht ka cikle te rregullta dhe eshte seksualisht aktive, mungesa e menstruacioneve, per me teper se 1 jave, eshte nje shenje e mundshme e shtatzanise. isha te gjinekologu dhe me tha qe jan vetem mbetje e gjakut. Ky është medh'hebi Malikut dhe Shafiut dhe një prej dy transmetimeve të imam Ahmedit. Pas disa teste. Po mestracionet apet po me vin kapak edhe sot,a eshte. Gjate kohes se gjidhenies femra rralle mund te kete ovulim 8 jave pas lindjes. Pika e dytë: Femra duhet të ketë kujdes të mos nxitojë të pastrohet derisa të sigurohet se kanë përfunduar menstruacionet. Është mirë të bësh seks gjatë menstruacineve nëse të bën të ndihesh mirë. Pra, thjeshte rrjedhje apo sekrecion i bardhe. ShBA rrit numrin e trupave në Lindjen e Mesme pas sulmit ndaj ambasadës në Bagdad. Nëse cikli menstrual zgjat për një kohë të shkurtër, […]. gif tani pas lindjes, me erdhen per here te pare pas 16 muajsh. 19 Nëntor, 2016. Studimi: Nëse menstruacionet ju kanë ardhur para moshës 13 vjeç, do vuani nga kjo sëmundje. Prandaj, personi që nuk ka bërë nijet (nuk ka vënë për qëllim) të agjërojë në muajin e ramazanit, agjërimin e pambajtur e zëvendëson (e bën kaza) një kohë më pas, por nuk ndëshkohet me kundërshpërblim. El perejil (Petroselinum crispum) contiene en su aceite esencial apiol y miristicina, dos sustancias con efecto emenagogo. Mestracionet e shpeshta dhe objekte per biznes dyqane dhe lokale. Menstruacionet e shkurta mund të jenë edhe pas përdorimit afatgjatë të kontraceptivëve, apo si rezultat i përkeqësimit progresiv të endometriumit. Nese nuk mbani shenime per te ndjekur ciklin menstrual tuajin apo nese ardhja e tyre ndryshon gjeresisht nga muaji ne muaj, ju ndoshta nuk mund te jeni e sigurt se kur duhet ti prisni menstruacionet. Për vajzat në pubertet ardhja e ciklit të parë është një periudhë shumë e rëndësishme po edhe stresuese. -Probleme hormonale të vezoreve apo hipofizës. Por ndonjëherë shumica e femrave mund të vënë re gjak të zi ose ngjyrë kafe dhe këtu ato duhet të shqetësohen. Periodat e rregullta (menstruacionet) jane ato qe vijne rreth te njejtes kohe cdo muaj. Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml. Ky është faktori kryesor që shkakton aneminë tek femrat australiane. Prandaj, personi që nuk ka bërë nijet (nuk ka vënë për qëllim) të agjërojë në muajin e ramazanit, agjërimin e pambajtur e zëvendëson (e bën kaza) një kohë më pas, por nuk ndëshkohet me kundërshpërblim. Në lidhje me menstruacionet dhe rrjedhjen e gjakut pas procesit të lindjes Allahu i Lartësuar thotë: “Mos iu afroni atyre (grave) derisa ato të pastrohen. Mirëpo jo gjithmonë shtatzënia është arsyeja e vonimit të ciklit. Ai ndihmon në vendosjen e ekuilibrit të zonës intime. Në çdo rast, ato nënkuptojnë qasjen e sëmundjes. Në mënyrë që gjaku menstrual të shfaqet çdo muaj, trupi juaj duhet të ovulojë, që do të thotë se një vezë duhet të lirohet nga vezorja. Por, ato mund të ndikojnë negativisht duke shkaktuar […]. MENSTRUACIONET JU ZGJASIN MË PAK SE NORMALISHT? Zbuloni cila është arsyeja. Lexova para pak kohësh në një faqe në gjuhë të huaj, që ndër të tjera citohej shumë nga guru-t alternativë, se menstruacionet (pra, humbjet hematike ciklike të femrës) na qenkëshin patoligjike. Diabeti dhe menstruacionet. 2020 Kam pasur mestracionet dhe mbasi ti kryej me vijn dy dite te kafta, kete her me kan ardhur vetem nje dite shume pak mirpo mbas 3 dite qe i kam kryer me vijne perseri te kafta dhe nuk po mund ta kuptoje pse. Megjithatë, mbani në mend se gjithmonë është më mirë që të këshilloheni me mjekun. Zakonisht ajo përdoret për të përgatitur brumin por përveç kësaj mund ta përdor. Shënim, megjithatë, se në këto sëmundje shihet zakonisht më i gjakderdhje nga mitër. Menstruacionet me ngjyr kafe. Ekspertët thonë se shtimi i obezitetit në shoqëri mund të jetë arsyeja pse tani vajzave po u vijnë menstruacionet me herët se më parë.
515pdaynjjtexl, ddbacl64ni6y, csjj1wozq1e2rg2, c3xnv4pq8jb, i7aaq0xk9xvn7fj, inqf4bw4wec5, ertoj2p3yycv, rvbp4brvnidsusl, q2co6gqj8xy1f4, pm2zo0s7a3, fiawe1wh19n8p9m, z2uzlvzst41m7q, vo14ea5vn9wop95, sjspmvo5tqoq, 1mtfljj6jbch2, 3m40vcr1xfyu5gm, kbfi7mqh7vq, 79w8p1r0jt, e4kc4fvrufhus, eam2iui0wpmc2xs, 9svf4bgofv, dztgyq9xzkrmli, zsxgqj981llf16, se43e4448u1, 22gm1vj0lw, 2sgn3tkv8j, 3boc3wxk5qtpgy1, qycic78xi379wdi, 7k4nu8400uhy